programatik.net

Programatik Haberleri

Programatik Nedir?

programatik-nedir

 

Programatik, dijital reklamcılık teknolojilerinin geldiği son noktada; kullanıcıları davranışlarını analiz etme ve bu  doğrultuda onları klasifiye ederek belirlenmiş reklamları gösterme imkanı sunan reklamcılık teknolojisidir.

Programatik satın alma reklam verenlere önceden alınmış cookiler sayesinde hedef kitlelerine 50 milisaniye içinde ilgili reklamın gösterilmesi imkanı sunar. Reklam verenin önceden belirleyeceği kriterler davranışsal olabileceği gibi demografik metriklere de dayanabilir.

Genellikle hedef CPA’ler üzerinden maliyetlendirilen programatik satın almalar şirketlere istedikleri ROI’ye ulaşma konusunda benzersiz varyasyonlar sunar.

Programatik satın alma için dünyada exchange olarak en çok AppNexus, Yahoo, OpenX, Google Adx’in kullanıldığını söyleyebiliriz. Türkiye’de ise Google Adx ve AppNexus öne çıkan exchange platformlarıdır.

Performans odaklı dijital reklamcılığın seyri programatik satın alma hakimiyetinin artması ile değişmiştir. Bunun yanında programatik reklamcılık hem reklam veren hem de yayıncılar için birçok yeni terimin öğrenilmesi zorunluluğunu doğurmuştur. Bu terimlerin başlıcalarını Programatik Sözlüğü‘nde okuyabilirsiniz.