programatik.net

Programatik Haberleri

YouTube’tan “Mobil Cihazlarla” Offline Video İzlenebilecek

Geçtiğimiz günlerde mobil arayüzünde kullanıcıların oldukça hoşuna giden bazı değişiklikler yapan YouTube yakında videoların offline da izlenebilmesine olanak sağlayacak.

YouTube’un Creators blogunda verilen bilgiye göre yeni özellik; kullanıcıların internete ulaşamadıkları durumlarda da video izlemelerine imkan verecek. Kasım ayında aktive edileceği belirtilen uygulama ile “içerik geliştiricilerin” videolarını daha fazla izleyiciye ulaştırabilmeleri hedefleniyor.

Bildiğiniz gibi YouTube’dan video indirmek ancak üçüncü parti tarayıcı eklentileri ve programlarla mümkün oluyordu. Sunulacak yeni özelliğin detayları henüz kesinleşmiş değil ama bu özellikle muhtemelen videolar bir geçici bellekte muhafaza edilerek kullanıcılara sunulacak.

Blogta yapılan duyuruda “indirmek” yerine “cihaze eklemek” tanımının kullanılması klasik anlamda bir indirme işlemi yapılamayan YouTube’un bu prensibini sürdüreceği anlamına geliyor. Yeni özellik bu prensibin biraz esneyeceğinin işareti sayılsa da,  telif hakları konusunda son derece hassas olan ve şikayet üzerine videoları rahatlıkla kaldırabilen şirketin cihaza indirilecek içeriği geri alamayacağından geleneksel anlayışını sürdüreceğini düşünüyoruz.

Öte yandan YouTube’un bu özelliği sadece mobil kullanıcılarına sunması mobil cihazlarla internete ulaşamama sorunu yaşayan kullanıcıların yardımına yetişecek bir teknik avantaj doğuracak. Tabi özelliği YouTube’un mobile streamingin gücüne verdiği değerin bir simgesi olarak da kabul edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir